Menu

Unia Europejska Rejestracja 85 7333 222 570 333 222 adres: ul. Sobieskiego 13 lok. 8, Białystok

USG w Białymstoku

Korzystając z nowoczesnego aparatu Toshiba X100, zapewniamy specjalistyczną diagnostykę ultrasonograficzną w Białymstoku.

Opis badania:USG Toshiba Xario 100
Badanie USG polega na wykorzystaniu fal ultradźwiękowych do obrazowania narządów i tkanek z wyjątkiem kości i narządów położonych wewnątrzczaszkowo oraz narządów wypełnionych powietrzem (żołądek, jelita, płuca).

Sprawdź godziny przyjęć

Do większości badań USG specjalne przygotowanie nie jest konieczne. Należy jednak odpowiednio przygotować się do USG jamy brzusznej, USG układu moczowego, USG gruczołu krokowego (u mężczyzn),
USG w kierunku zwężenia odźwiernika (u dzieci).

Zastosowanie się do poniższych zaleceń pozwoli lekarzowi wykonującemu badanie uzyskać wyraźniejszy obraz, a co za tym idzie – lepiej ocenić badane narządy.

Sprawdź przygotowanie do badań USG

* cena badań USG dla pacjentów Centrum Medycznego Ryska zadeklarowanych do Poradni Lekarza Rodzinnego POZ.

Cennik obowiązuje od 01.05.2022 r.

 • USG PŁUC DZIECI I DOROSŁYCH150 zł / 0 zł*

  To całkowicie bezbolesna i nieinwazyjna diagnostyka zapalenia płuc. USG płuc nie wymaga od pacjenta żadnego przygotowania oraz nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania. Ultrasonografia płuc pozwala częściowo zastąpić klasyczne badanie RTG klatki piersiowej. Daje możliwość obserwowania niewielkich zmian, które mogą nie być widoczne na zdjęciu rentgenowskim. Zaletą jest możliwość wielokrotnego wykonywania badania w krótkim odstępie czasu w celu oceny postępów w leczeniu.

 • USG PIERSI170 zł / 150 zł*

  USG piersi jest przydatne w diagnostyce tkanki gruczołowej sutka, guzków oraz nieprawidłowych zmian wyczuwalnych palpacyjnie (wszelkie nieprawidłowości wykryte w trakcie samokontroli lub w trakcie badania u lekarza). Badanie pozwala wykryć większość zmian patologicznych w gruczole piersiowym (torbiele, włókniaki, gruczolaki, ropnie, nowotwory). Podczas ultrasonografii piersi lekarz ocenia budowę piersi, strukturę sutków, tkanki sutka pod kątem obecności zmian ogniskowych, szerokość przewodów mlekowych, doły pachowe, głównie pod kątem zmienionych węzłów chłonnych.

  Badanie nie wymaga żadnego przygotowania. Może być wykonane w każdym momencie cyklu miesięcznego, chociaż zaleca się, aby kobieta zgłaszała się na badanie w ciągu pierwszych 10 dni cyklu.

  Badanie jest całkowicie nieinwazyjne i w zupełności bezpieczne, dlatego też ciąża nie stanowi przeciwwskazania do wykonania ultrasonografii piersi.

  Po 50. roku życia zaleca się wykonywanie badania mammografii.

  Wskazania do badania:

  *zmiany w gruczołach piersiowych np. o charakterze guzków wykrytych badaniem palpacyjnym,

  *diagnostyka zmian wykrytych podczas badania mammografii,

  *wyciek z brodawki sutkowej,

  *ból piersi,

  *powiększenie pachowych węzłów chłonnych,

  *badania kontrolne wcześniej rozpoznanych zmian łagodnych,

  *profilaktyka.

 • USG jamy brzusznej150 zł / 0 zł*

  Badanie pozwala ocenić stan narządów (wątroby, pęcherzyka żółciowego, dróg żółciowych, pęcherza moczowego, nerek, trzustki, śledziony, aorty, narządu rodnego u kobiet, gruczołu krokowego u mężczyzn), wykryć nieprawidłowości i zmiany w ich budowie, stwierdzić, czy dany narząd uległ powiększeniu. Ultrasonografia jamy brzusznej umożliwia wykrycie guzków, torbieli na narządach, obecności płynu w jamie brzusznej, a także zdiagnozowanie źródła występującego bólu.

  Wskazania do badania:

  *ostre lub przewlekłe bóle brzucha wyczuwalne,

  *wyczuwalne palpacyjnie nieprawidłowości w obrębie jamy brzusznej,

  *choroby wątroby, pęcherzyka żółciowego, dróg żółciowych,

  *choroby trzustki, w tym cukrzyca,

  *zaburzenia trawienia, utrata apetytu, biegunki/zaparcia lub wymioty, nieprawidłowe stolce, spadek masy ciała, powiększenie się obwodu brzucha,

  *krew w moczu,

  *odchylenia w badaniach laboratoryjnych: morfologii krwi (niedokrwistość, leukopenia, leukocytoza, trombocytopenia), prób wątrobowych (ALAT, ASPAT), enzymów trzustkowych (amylaza, lipaza), badań „nerkowych” (kreatynina, mocznik),

  *uraz brzucha,

  *obciążony wywiad rodzinny.

 • USG tarczycy150 zł / 0 zł*

  Badanie pozwala określić kształt, wielkość, symetrię, charakter unaczynienia oraz położenie i budowę gruczołu tarczowego. Podczas badania lekarz rozpoznaje niedoczynność lub nadczynność tarczycy, powiększenie obwodu szyi (wole obojętne) oraz obecność zmian ogniskowych (guzków, zwapnień, torbieli). Dzięki ultrasonograficznemu badaniu gruczołu tarczycy lekarz może także wykryć Chorobę Hashimoto.

  USG tarczycy nie wymaga ze strony pacjenta przygotowania do badania. Badanie jest bezbolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania. Warto je wykonywać profilaktycznie co 1-2 lata.

  Wskazania do badania:

  *nieprawidłowości w badaniach laboratoryjnych,

  *guzki wyczuwalne palpacyjnie,

  *powiększenie gruczołu (wole tarczycowe),

  *uczucie duszności,

  *powiększenie gruczołów ślinowych niewiadomego pochodzenia,

  *choroby tarczycy.

  Niektóre objawy towarzyszące chorobom tarczycy: zaburzenia snu, zmęczenie, tycie lub chudnięcie, wypadanie włosów, zaburzenia miesiączkowania i inne.

 • USG ślinianek150 zł / 0 zł*

  USG ślinianek jest podstawowym badaniem diagnostycznym w przypadku powiększenia,  bolesności ślinianek przyusznych i podżuchwowych, obrzęku lub zaczerwienienia okolicy ślinianek oraz podejrzenia zapalenia i kamicy gruczołu ślinowego.

  Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta.

  Wskazania do badania:

  *ból w okolicy ślinianki,

  *powiększenie tej okolicy,

  *wyczuwalny guz.

 • USG węzłów chłonnych150 zł / 0 zł*

  Podczas USG węzłów chłonnych lekarz ocenia wielkość węzłów, ich lokalizację, kształt i strukturę. Badanie wykonywane jest w diagnostyce różnego typu  zaburzeń, np. powiększenie, nieprawidłowa budowa, zapalenie węzłów chłonnych.

  Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta.

  Wskazania do badania:

  *wyczuwalne powiększenie jednej z grup węzłów chłonnych.

 • USG układu moczowego i gruczołu krokowego (prostaty)150 zł / 0 zł*

  USG układu moczowego, to podstawowe badanie w podejrzeniu choroby nerek, pęcherza moczowego i prostaty. Jest ono niezbędne do rozpoznania kamicy nerkowej, zastoju moczu w nerkach, chorób rozrostowych nerek i pęcherza moczowego, kamicy w moczowodzie czy pęcherzu moczowym. Podczas badania oceniana jest również wielkość gruczołu krokowego (prostaty) u mężczyzn oraz ilość moczu zalegającego w pęcherzu po mikcji.

  Ultrasonografię układu moczowego powinni wykonywać mężczyźni po 50. roku życia w celu profilaktyki gruczołu krokowego.

  PATRZ – PRZYGOTOWANIE DO BADAŃ USG

  Wskazania do badania:

  *bóle okolicy lędźwiowej,

  *bóle kolkowe – podejrzenie kamicy nerek,

  *krwiomocz,

  *bezmocz, trudności w oddawaniu moczu,

  *obrzęki, białkomocz,

  *częste oddawanie moczu,

  *nocne oddawanie moczu (nykturia),

  * bóle przy oddawaniu moczu,

  *bolesność przy opukiwaniu nerek (dodatni objaw Goldflama),

  *opór w okolicy nerek,

  *nadciśnienie tętnicze,

  *dolegliwości bólowe nerek,

  *ocena prostaty,

  *wady rozwojowe,

  *zmiany pourazowe.

 • USG tkanek miękkich i zmian położonych powierzchownie150 zł / 0 zł*

  Badanie pozwala dokładnie zobrazować torbiele i guzy oraz odróżnić guzy lite od zbiorników płynów, jak też określić wielkość zmian ropni, krwiaków, guzów, zapalnych nacieków.

  Podczas ultrasonografii tkanek miękkich badane są mięśnie, powięzi, więzadła oraz ścięgna. Najczęściej dolegliwości pojawiają się w nich w wyniku stanu zapalnego lub urazów. To one powodują wysięki w stawach, a także zapalenie błony maziowej, kaletek oraz pochewek ścięgnistych.

  Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta.

  Wskazania do badania:

  *guzy skóry i tkanki podskórnej,

  *obrzęk mięśni,

  *urazy,

  *wyczuwalne powiększenie powierzchownych węzłów chłonnych,

  *asymetria obwodu kończyny,

  *dolegliwości bólowe.

 • USG jąder150 zł / 0 zł*

  USG jąder, to bezbolesne i bezinwazyjne badanie pozwalające rozpoznać nieprawidłowości w wielkości i budowie jąder oraz najądrzy. Jest pomocne w diagnostyce zmian o charakterze zapalnym i nowotworowym.

  Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta.

  Wskazania do badania:

  *ból narządów moszny,

  *obrzęk, powiększenie jądra,

  *wyczuwalny guz lub torbiel jądra,

  *wyciek z cewki moczowej,

  *nieprawidłowa sprężystość jądra w badaniu palpacyjnym,

  *niepowodzenia w rozrodzie,

  *uraz.

 • USG przezciemiączkowe (główki)150 zł / 0 zł*

  Jest to badanie głowy wykonywane tylko u noworodków i niemowląt, u których ciemiączko nie zdążyło jeszcze skostnieć. Podczas badanie lekarz ocenia strukturę mózgu, jam mózgu i naczyń krwionośnych w jego obrębie. Pomaga wykryć krwawienia wewnątrz mózgu, wodogłowie, guzy mózgu, powikłanie po zapaleniu opon mózgowych u dziecka. Ultrasonografia pozwala wyczuć tętnienie naczyń mózgowych noworodka i orientacyjnie ocenić wartość ciśnienia śródczaszkowego.

  Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta.

  Wskazania do badania:

  *odchylenia w badaniu neurologicznym,

  *zaburzenia rozwoju psychoruchowego,

  *podejrzenie wodogłowia/małogłowia,

  *noworodki z niedotlenieniem okołoporodowym,

  *wystające i twarde ciemiączko,

  *uraz główki dziecka.

 • USG w kierunku zwężenia odźwiernika200 zł / 150 zł*

  Przyczyną zwężenia odźwiernika u niemowląt jest przerost błony mięśniowej, co powoduje jego nadmierny skurcz i uniemożliwia przechodzenia pokarmu z żołądka do dwunastnicy.

  Pierwsze dolegliwości pojawiają się zwykle pomiędzy drugim a czwartym tygodniem życia. Bardzo rzadko zdarza się, aby objawy występowały u młodszych lub starszych dzieci. Jednak jest to możliwe i nie należy wykluczać takiej ewentualności nawet u czteromiesięcznych niemowląt.

  PATRZ – PRZYGOTOWANIE DO BADAŃ USG

  Wsakazania do badania:

  *nasilające się ulewanie po posiłkach,

  * nasilone, chlustające treścią pokarmową wymioty kilkanaście minut po jedzeniu (dziecko może wymiotować nawet na odległość kilkudziesięciu centymetrów),

  *dobry apetyt u malucha pomimo wymiotów, co jednak nie przejawia się przybieraniem na wadze.

 • USG w kierunku refluksu żołądkowo-przełykowego200 zł / 150 zł*

  Badanie to wykonuje się u dzieci. Polega ono na ocenie morfologicznej i czynnościowej wpustu.

  Wsakazania do badania:

  *nasilone ulewania,
  *częste infekcje dróg oddechowych,
  *przewlekły kaszel,
  *słaby przyrost masy ciała,
  *niepokój niemowlęcia po karmieniu,
  *słaby apetyt,
  *bóle brzucha,
  *przygotowanie do badania

  Dziecko powinno zostać nakarmione ok. 30 – 60 minut przed badaniem. Na badanie proszę zabrać ze sobą coś do picia.

Zapytaj o pierwszy wolny termin:

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Telefon (wymagane)

Rodzaj badania

Uwagi

LEKARZ RODZINNY

Aby zostać pacjentem Centrum Medycznego Ryska wystarczy wypełnić deklarację wyboru
lekarza, pielęgniarki oraz położnej
Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

zostań pacjentem

PORADNIE SPECJALISTYCZNE

Zapraszamy od poniedziałku do piątku
w godzinach 8:00 - 18:00.
Szczegółowe informacje pod numerem
telefonu przychodni.

NASZE PORADNIE

USG DZIECI I DOROSŁYCH

Przychodnia zapewnia kompleksową opiekę medyczną nad całą rodziną z zakresu Podstawowej Opieki Zdrowotnej (lekarz rodzinny, pielęgniarka,
położna POZ) oraz dostęp do lekarzy specjalistów.

DIAGNOSTYKA USG